Sprzedaż rezerwowa
Informacja o zmianie przepisów dotyczących sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej od 1 lipca 2025 r.
Szanowni Państwo,
Wypełniając obowiązek informacyjny, o którym mowa w art. 26 ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1681), jako podmiot pełniący funkcję sprzedawcy energii elektrycznej oraz operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, informujemy, iż z dniem 1 lipca 2025 r. wejdą w życie zmienione zasady świadczenia usługi sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej, stosowanej w przypadku utraty sprzedawcy energii lub braku obowiązującej umowy sprzedaży energii elektrycznej.
Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku zaistnienia konieczności uruchomienia sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej, funkcję sprzedawcy rezerwowego z mocy prawa pełnić będzie sprzedawca zobowiązany, wyznaczony dla obszaru działania operatora systemu dystrybucyjnego Elektrociepłowni Mielec przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, na podstawie przepisów z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2024 r. poz. 1361, z późn. zm.). Informacja o wyznaczeniu sprzedawcy zobowiązanego publikowana jest na stronie internetowej operatora.
Umowa sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej zostaje zawarta z mocy prawa z chwilą zaprzestania wykonywania przez dotychczasowego sprzedawcę umowy sprzedaży energii elektrycznej lub umowy kompleksowej. Umowa ta obowiązuje na czas nieoznaczony.
Do dnia poprzedzającego rozpoczęcie realizacji przez OSD EC Mielec zadań określonych w rozdziale 2d ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne za pośrednictwem Centralnego Systemu Informacji Rynku Energi (CSIRE) tj. do 18 października 2026 r., naszym zadaniem jako operatora będzie poinformowanie Państwa o ewentualnym zawarciu umowy sprzedaży rezerwowej. Od 19 października 2026 r., informację tę przekaże wyznaczony sprzedawca rezerwowy. Informacja o zawarciu umowy sprzedaży rezerwowej z mocy prawa, będzie wysyłana odbiorcy w terminie 5 dni od jej rozpoczęcia, a egzemplarz umowy dostarczony w terminie 30 dni.
Rozliczenia z tytułu sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej dokonywane będą przez sprzedawcę rezerwowego w miesięcznych okresach rozliczeniowych, na podstawie danych pomiarowych przekazywanych operatora. Cena energii elektrycznej stosowana w ramach sprzedaży rezerwowej nie może przekroczyć trzykrotności średniej ceny energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, ogłoszonej za poprzedni kwartał przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Na stronie internetowej sprzedawcy rezerwowego energii elektrycznej powinni Państwo znaleźć informacje o cenie energii elektrycznej, która wynika z taryfy sprzedaży rezerwowej, warunkach świadczenia sprzedaży rezerwowej oraz wzorze umowy rezerwowej.
Umowa sprzedaży rezerwowej może zostać wypowiedziana w każdym czasie, z zachowaniem siedmiodniowego okresu wypowiedzenia, poprzez złożenie stosownego oświadczenia woli sprzedawcy rezerwowemu.
Informacje szczegółowe o zasadach sprzedaży rezerwowej obowiązujące od 1 lipca 2025 r. podajemy w opracowaniu „Informacja o zasadach sprzedaży rezerwowej od 1 lipca 2025 roku”.
Warunki związane ze sprzedażą rezerwową określają ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (tj. Dz. U z 2024 r. poz. 266 z późniejszymi zmianami) oraz ustawa z dnia 21 maja 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzaniem centralnego systemu informacji rynku energii i innych ustaw (Dz. U z 2025 r. poz. 759).
Wejście w życie nowych przepisów nie wymaga od Państwa podejmowania żadnych dodatkowych czynności, a postanowienia obecnie obowiązujących umów pozostają bez zmian.