Archiwum kategorii: Uncategorized

IRiESD – Karta Aktualizacji Nr 3/2024

Informujemy, iż zgodnie z komunikatem z dnia 22 października 2024 r. o rozpoczęciu procesu konsultacji, Elektrociepłownia Mielec Sp. z o.o. zakończyła w dniu 22 listopada 2024 r. konsultacje projektu Karty Aktualizacji nr 3/2024 Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej.

W związku z zakończeniem procesu konsultacji, Elektrociepłownia Mielec Sp. z o.o. publikuje zatwierdzoną w dniu 28 listopada 2024 r. Kartę Aktualizacji nr 3/2024 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej wraz z informacją o zgłoszonych przez użytkowników systemu uwagach i sposobie ich uwzględnienia.

• Informacje szczegółowe

Rozpoczął się proces konsultacji projektu Karty Aktualizacji Nr 3/2024 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej

Zgodnie z procedurą określoną w art. 9g ust 2 i ust. 8b ustawy –  Prawo energetyczne przedstawiamy Państwu projekt Karty Aktualizacji IRiESD (plik w formacie PDF).

Prosimy o zgłaszanie uwag do przedstawionego projektu do 22 listopada 2024 r. pocztą elektroniczną na adres: iriesd.mielec@ec-remondis.pl. W tytule wiadomości prosimy wpisywać: Uwagi do karty aktualizacji IRiESD.

Zebrane uwagi prosimy przesłać w formie edytowalnej na załączonym formularzu zgłoszeniowym (w wersji doc) oraz wersję podpisaną w pdf. Jako Operator Systemu Dystrybucyjnego po zapoznaniu się z Państwa uwagami, dokonamy zatwierdzenia aktualizacji instrukcji ze zmianami wynikającymi z uwzględnionych uwag. Wraz z publikacją nowej karty aktualizacji zostaną udostępnione informacje o zgłoszonych przez użytkowników systemu uwagach oraz sposobie ich uwzględnienia.

• Informacje szczegółowe

MIELECKI PRZEMYSŁ LICZY NA TAŃSZĄ I EKOLOGICZNĄ ENERGIĘ. DEKARBONIZACJA ELEKTROCIEPŁOWNI MA USTRZEC MIASTO PRZED ENERGETYCZNYM KRYZYSEM

Tańsza i ekologiczna energia może napędzać rozwój mieleckich przedsiębiorstw.
O dekarbonizacji, czyli odejściu od węgla na rzecz niskoemisyjnych paliw rozmawiano w EC Mielec podczas spotkania z przedstawicielami lokalnych zakładów przemysłowych.

Około 30% obecnie produkowanego ciepła w mieleckiej elektrociepłowni trafia do zakładów przemysłowych położonych w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Odejście od węgla na rzecz niskoemisyjnych źródeł jest szansą na produkcję tańszej i ekologicznej energii, co wpłynie pozytywnie na rozwój i konkurencyjność przedsiębiorstw. Dekarbonizacja była tematem spotkania z przedstawicielami zakładów przemysłowych, które odbyło się 9 sierpnia 2024 roku. – Ceny energii są ważnym elementem kosztów produkcji i funkcjonowania zakładów przemysłowych. Szacujemy, że proces dekarbonizacji przyczyni się do obniżenia cen ciepła nawet o 25% względem instalacji węglowej, a sprzedaż ciepła będzie możliwa z tzw. zielonymi certyfikatami, co ma istotne znaczenie dla naszych przemysłowych odbiorców – mówi Grzegorz Polakowski, Członek Zarządu EC Mielec sp. z o. o.

Zgodnie z przepisami, EC musi do 2030 roku ograniczyć emisję do powietrza o niemal 70%. W przeciwnym wypadku spółce grożą kary finansowe i ograniczenie produkcji. Dekarbonizacja jest ważnym wyzwaniem nie tylko dla elektrociepłowni, ale również Miasta. Odejście od węgla jest niezbędne dla zachowania statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego przez mielecką sieć ciepłowniczą. Jego brak od 2028 roku wiązać się będzie z postępującymi ograniczeniami w funkcjonowaniu i rozwoju sieci ciepłowniczej, zakazem przyłączania nowych budynków czy brakiem możliwości pozyskania dofinansowania środków finansowych na rozbudowę sieci.– Przeprowadzenie dekarbonizacji jest niezbędne. W przeciwnym wypadku, już za kilka lat dostawy ciepłej wody dla odbiorców korzystających z miejskiej sieci zostaną wstrzymane – mówi Grzegorz Polakowski.

W bezpiecznej sytuacji są zakłady przemysłowe podłączone do własnej sieci EC. – Nie ma zagrożenia przerwania dostaw ciepła dla odbiorców korzystających z naszej sieci. W mniejszej skali jesteśmy bowiem w stanie zabezpieczyć ciepło ze zmodernizowanych jednostek gazowych oraz istniejących kotłów wodnych. Naszego głównego źródła ciepła, czyli elektrociepłowni węglowej, ze względów technicznych nie jesteśmy w stanie przystosować do spalania biomasy. To źródło musi zostać zastąpione przez całkowicie nową instalację, jeśli EC Mielec ma po roku 2029 nadal dostarczać ciepło do MPEC Mielec  – tłumaczy Marek Mirosz, Członek Zarządu EC Mielec sp. z o. o.

Przedstawiciele elektrociepłowni zakładają, że do czarnego scenariusza jednak nie dojdzie. – Biorąc pod uwagę znaczenie procesu dekarbonizacji oraz wynikające z jego zaniechania poważne konsekwencje dla mieszkańców, zwróciliśmy się do władz miasta z prośbą o podjęcie współpracy i dialogu w celu wypracowania oraz wdrożenia alternatywnych dla węgla rozwiązań. Czasu jest coraz mniej. Realizację określonych inwestycji należy rozpocząć najpóźniej w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy – mówi Marek Mirosz.

IRiESD – Karta Aktualizacji Nr 2/2024

Informujemy, iż zgodnie z komunikatem z dnia 20 czerwca 2024 r. o rozpoczęciu procesu konsultacji, Elektrociepłownia Mielec Sp. z o.o. zakończyła w dniu 21 lipca 2024 r. konsultacje projektu Karty Aktualizacji nr 2/2024 Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej.

W związku z zakończeniem procesu konsultacji, Elektrociepłownia Mielec Sp. z o.o. publikuje zatwierdzoną w dniu 25 lipca 2024 r. Kartę Aktualizacji nr 2/2024 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej wraz z informacją o zgłoszonych przez użytkowników systemu uwagach i sposobie ich uwzględnienia.

• Informacje szczegółowe

TRWAJĄ ANALIZY ZWIĄZANE Z PROGRAMEM DEKARBONIZACJI

EC Mielec prowadzi zapowiadane analizy związane z alternatywnymi wobec węgla źródłami ciepła dla Mielca. Wdrożenie programu dekarbonizacji jest niezbędne ze względu na obowiązujące przepisy.

Do Urzędu Miasta został złożony wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej dla jednego z wariantywnych źródeł branych pod uwagę, tj. instalacji produkującej energię z paliwa na bazie odpadów nienadających się do recyklingu. – Procedura ta jest wyłącznie elementem analiz formalno-prawnych, środowiskowych i nie należy jej utożsamiać z podjęciem jakichkolwiek wiążących decyzji w sprawie inwestycji. Ponad 10 lat temu spółka posiadała wydaną decyzję środowiskową na tego typu inwestycję. Ostatecznie jednak nie rozpoczęto realizacji projektu – mówi Marek Mirosz, Członek Zarządu EC Mielec.

Wiążące decyzje w sprawie programu dekarbonizacji zapadną w II kwartale 2025 roku. Do tego czasu trwać będą analizy finansowe, środowiskowe, formalno-prawne związane m.in. z wykorzystaniem silników gazowych, biomasy, geotermii, RDF-u czy miksu paliw.

– Określone rozwiązania będą przedmiotem konsultacji. Jednak już na etapie analiz, do tworzenia programu dekarbonizacji chcemy zaprosić przedstawicieli urzędu miasta, dystrybutora ciepła, strony społecznej, kluczowych odbiorców ciepła w Mielcu. Z inicjatywą powołania takiego zespołu zwróciliśmy się kilkukrotnie do władz Mielca na przełomie kwietnia i maja 2024 roku. Jednocześnie dla podkreślenia otwartości na merytoryczny, konstruktywny dialog  w celu wdrożenia niezbędnego procesu dekarbonizacji, w maju br. zawiesiliśmy postępowanie środowiskowe.– mówi Marek Mirosz.

Dekarbonizacja jest ważnym wyzwaniem dla miasta i elektrociepłowni. Ze względu na obowiązujące przepisy, do 2030 roku EC musi ograniczyć emisję do powietrza o niemal 70%. W przeciwnym razie spółce grożą kary finansowe i zamknięcie zakładu. Odejście od węgla jest niezbędne także dla zachowania statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego przez miejską sieć. Jego utrata już w 2028 roku skutkować będzie zakazem przyłączania się do sieci ciepłowniczej oraz brakiem możliwości pozyskiwania środków finansowych przez miasto na modernizację i rozbudowę sieci.

Rozpoczął się proces konsultacji projektu Karty Aktualizacji Nr 2/2024 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej

Zgodnie z procedurą określoną w art. 9g ust 2 i ust. 8b ustawy –  Prawo energetyczne przedstawiamy Państwu projekt Karty Aktualizacji IRiESD (plik w formacie PDF).

Prosimy o zgłaszanie uwag do przedstawionego projektu do 21 lipca 2024 r. pocztą elektroniczną na adres: iriesd.mielec@ec-remondis.pl . W tytule wiadomości prosimy wpisywać: Uwagi do karty aktualizacji IRiESD.

Zebrane uwagi prosimy przesłać w formie edytowalnej na załączonym formularzu zgłoszeniowym (w wersji doc) oraz wersję podpisaną w pdf.

Jako Operator Systemu Dystrybucyjnego po zapoznaniu się z Państwa uwagami, dokonamy zatwierdzenia aktualizacji instrukcji ze zmianami wynikającymi z uwzględnionych uwag. Wraz z publikacją nowej karty aktualizacji zostaną udostępnione informacje o zgłoszonych przez użytkowników systemu uwagach oraz sposobie ich uwzględnienia.  

• Informacje szczegółowe

IRiESD – Karta Aktualizacji Nr 1/2024

Informujemy, iż zgodnie z komunikatem z dnia 7 maja 2024 r. o rozpoczęciu procesu konsultacji, Elektrociepłownia Mielec Sp. z o.o. zakończyła w dniu 7 czerwca 2024 r. konsultacje projektu Karty Aktualizacji nr 1/2024 Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej.

W związku z zakończeniem procesu konsultacji, Elektrociepłownia Mielec Sp. z o.o. publikuje zatwierdzoną w dniu 11 czerwca 2024 r. Kartę Aktualizacji nr 1/2024 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej wraz z informacją o zgłoszonych przez użytkowników systemu uwagach i sposobie ich uwzględnienia.

• Informacje szczegółowe

Rozpoczął się proces konsultacji projektu Karty Aktualizacji Nr 1/2024 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej

Zgodnie z procedurą określoną w art. 9g ust 2 i ust. 8b ustawy –  Prawo energetyczne przedstawiamy Państwu projekt Karty Aktualizacji IRiESD (plik w formacie PDF).

Prosimy o zgłaszanie uwag do przedstawionego projektu do 7 czerwca 2024 r. pocztą elektroniczną na adres: iriesd.mielec@ec-remondis.pl . W tytule wiadomości prosimy wpisywać: Uwagi do karty aktualizacji IRiESD.

Zebrane uwagi prosimy przesłać w formie edytowalnej na załączonym formularzu zgłoszeniowym (w wersji doc) oraz wersję podpisaną w pdf.

Jako Operator Systemu Dystrybucyjnego po zapoznaniu się z Państwa uwagami, dokonamy zatwierdzenia aktualizacji instrukcji ze zmianami wynikającymi z uwzględnionych uwag. Wraz z publikacją nowej karty aktualizacji zostaną udostępnione informacje o zgłoszonych przez użytkowników systemu uwagach oraz sposobie ich uwzględnienia.  

• Informacje szczegółowe

Zmiana taryfy dla energii elektrycznej w zakresie dystrybucji energii elektrycznej.

Zmiana taryfa dla usług dystrybucji energii elektrycznej Elektrociepłowni Mielec Sp. z o.o. zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki decyzją z dnia 27 marca 2024 r., znak pisma OKR.4211.6.2024.EŚ.

Zgodnie z decyzją Zarządu Spółki Zmiana taryfa obowiązuje od dnia 1 maja 2024 r.

Zmiana taryfy dla dystrybucji energii elektrycznej Elektrociepłowni Mielec Sp. z. o.o.

IRiESD – Karta Aktualizacji Nr 5/2023

Informujemy, iż zgodnie z komunikatem z dnia 20 listopada 2023 r. o rozpoczęciu procesu konsultacji, Elektrociepłownia Mielec Sp. z o.o. zakończyła w dniu 21 grudnia 2023 r. konsultacje projektu Karty Aktualizacji nr 5/2023 Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej.

W związku z zakończeniem procesu konsultacji, Elektrociepłownia Mielec Sp. z o.o. publikuje zatwierdzoną w dniu 2 stycznia 2024 r. Kartę Aktualizacji nr 5/2023 Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej wraz z informacją o zgłoszonych przez użytkowników systemu uwagach i sposobie ich uwzględnienia.

• Informacje szczegółowe