O DEKARBONIZACJI Z RADNYMI

Dekarbonizacja Elektrociepłowni Mielec była tematem spotkania informacyjno-konsultacyjnego z udziałem radnych rady Miejskiej.

Elektrociepłownia Mielec do 2030 roku musi ograniczyć emisję do powietrza o niemal 70%, co oznacza konieczność zaprzestania spalania węgla na rzecz wykorzystania niskoemisyjnych paliw. Proces dekarbonizacji jest niezbędny także dla utrzymania statusu efektywnego energetycznie systemu przez mielecką sieć ciepłowniczą. W przeciwnym wypadku, już za kilka lat dostawy ciepłej wody dla odbiorców korzystających z miejskiej sieci zostaną wstrzymane.

O ważnym dla Mielca wyzwaniu, jakim jest dekarbonizacja, przedstawiciele EC rozmawiali z radnymi w dniu 10 grudnia 2024 roku. Na zaproszenie mieleckiej elektrociepłowni do udziału w spotkaniu odpowiedziało 4 radnych. Podczas spotkania omówiono założenia programu dekarbonizacji, wady i zalety analizowanych paliw alternatywnych wobec węgla oraz ich lokalną dostępność. Przedstawiono także symulację cen ciepła przy wykorzystaniu poszczególnych źródeł. – Szacujemy, że proces dekarbonizacji może obniżyć ceny ciepła nawet o 25% względem instalacji węglowej – mówi Grzegorz Polakowski, Prezes EC Mielec.

Program dekarbonizacji w ostatnich miesiącach był także temat spotkań z władzami Mielca, kierownictwem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz przedstawicielami lokalnych zakładów przemysłowych korzystających z energii wytwarzanej w elektrociepłowni.