GAZ NIE ZASTĄPI WĘGLA W ELEKTROCIEPŁOWNI MIELEC

Do 20230 roku Elektrociepłownia Mielec musi zaprzestać spalania węgla. Trwają analizy alternatywnych paliw. Już wiadomo, że czarnego surowca nie może zastąpić gaz.

Zgodnie z przepisami, Elektrociepłownia Mielec do 2030 roku musi ograniczyć emisję do powietrza
o niemal 70%, co de facto oznacza konieczność zaprzestania spalania węgla na rzecz wykorzystania niskoemisyjnych paliw. Proces dekarbonizacji jest niezbędny także dla utrzymania statusu efektywnego energetycznie systemu przez mielecką sieć ciepłowniczą. W przeciwnym wypadku, już za kilka lat dostawy ciepłej wody dla odbiorców korzystających z miejskiej sieci zostaną wstrzymane.

W kwietniu 2024 roku mielecka elektrociepłownia zapowiedziała przeprowadzenie analiz w sprawie alternatywnych rozwiązań wobec węgla. Już wiadomo, że nie zastąpi go gaz. W odpowiedzi na wniosek EC, Polska Spółka Gazownictwa poinformowała o braku możliwości zaopatrzenia nowej instalacji w odpowiednią ilość gazu. Powodem jest z brak odpowiedniej infrastruktury, w tym określonej przepustowości sieci gazowej.

– Z niezależnych od nas przyczyn technicznych nie możemy wykorzystać gazu w pełnowymiarowej skali. To także drogie paliwo. Prowadzimy szeroko zakrojone analizy. Być może gaz będzie w mniejszej ilości elementem miksu paliwowego, który zastąpi węgiel. Sprawa jest poważana, a czasu coraz mniej. Ostateczną decyzję w sprawie alternatywnych rozwiązań wobec węgla musimy podjąć najpóźniej w II kwartale 2025 roku, aby zrealizować inwestycję przed końcem 2029 roku i zachować ciągłość dostaw ciepłej wody dla mieszkańców – mówi Grzegorz Polakowski, Prezes Elektrociepłowni Mielec Sp. z o. o.

O ważnym dla Mielca wyzwaniu, jakim jest dekarbonizacja, przedstawiciele EC rozmawiali z radnymi Rady Miejskiej w dniu 10 grudnia 2024 roku. Proces dekarbonizacji w ostatnich miesiącach był także temat spotkań z władzami Mielca, kierownictwem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz przedstawicielami lokalnych zakładów przemysłowych korzystających z energii wytwarzanej w elektrociepłowni.

Dekarbonizacja EC ma ograniczyć nie tylko emisję zanieczyszczeń do powietrza, ale także przynieść oszczędności dla mieszkańców.  – Szacujemy, że proces dekarbonizacji może  obniżyć ceny ciepła nawet o 25% względem instalacji węglowej – mówi Grzegorz Polakowski.